602 324 577 / 602 496 823

Receptář

Tvaroh

Tvaroh můžeme vyrábět dvěma způsoby.

– prostým zkysnutím mléka v teplém prostředí. Pokud chceme tvaroh nízkotučný necháme mléko alespoň 24 hodin v ustát v chladnější místnosti, pak sebereme vysráženou smetanu. Následně dáme mléko do teplejšího prostředí a necháme zkysnout. Když je z něj hmota tuhé konzistence a kyselé chuti nalijeme ji do sáčku ze sýrařského plátna a necháme vykapat. Při menším množství stačí dát látku přes cedník. Nedoporučuje se látka bavlněná, protože při častém používání má krátkou trvanlivost.

Pokud chceme tvaroh tvrdý necháme ho v sáčku, dáme do děravého hrnce, zatížíme prkénkem se závažím, aby i zbývající syrovátka vykapala.

Před vykapáním můžeme tvarohovou hmotu velice opatrně přihřát max. do 42 st.

– za použití syřidla „Laktochym“, které zakoupíme u firmy Milcom a.s. Tábor. Kysnutí za použití syřidla je rychlejší. Pokud chcete méně tučný tvaroh, pak se syřidlo přidává po sebrání  smetany. Do hrnečku s trochou vody přidáme na 1 litr mléka 1 kapku syřidla, rozmícháme a přilejeme do mléka. Syřidla se nesmí dát víc, protože by byp tvaroh gumový. Mléko se nechá vysrážet přes noc a dále postupujeme jako u výroby tvarohu bez syřidla.

Použití tvarohu: slazený můžete konzumovat s ovocem, což chutná hlavně dětem a slaný je výborný do pomazánek s česnekem, cibulí popř. bylinkami nebo parikou.

Zralý sýr

Vyrobený tvaroh můžeme použít i k výrobě domácího zralého sýru.

0,5 kg tvrdého tvarohu, 5 g soli, kolečko syrečků, 1 špetka mletého pepře, 1 špetka mletého kmínu

Tvaroh a syrečky najemno nastrouháme, osolíme a důkladně promícháme. Hmotu dáme do nádoby, řádně utěsníme a postavíme na teplé místo. Asi za 4 dny ucítíme charakteristickou vůni. Zkontrolujeme vidličkou odkrytím horní vrstvy, zda je sýr prozrálý i ve spodní vrstvě. Je-li sýr zralý smícháme jej s drceným kmínem, pepřem a případně dosolíme. Uchováváme v chladu.

Poznámka: Pokud sýr neuzrál do 7 dnů, pak nejspíše zhořkne. Je nutné dodržovat při výrobě čistotu. Ideální teplota pro zrání je mezi 30-35 stupni C.

Domácí pivní sýr

0,5 kg měkkého tvarohu, 300 ml světlého piva, 1 lžička soli, 1 špetka pepře

Ve větší nádobě rozmícháme tvaroh s kořením, solí a zalijeme pivem. Přikryjeme a necháme při pokojové teplotě až 5 dnů zrát.

Dobře proleželý sýr má nažloutlou barvu a je výborný na chlebu s máslem.

Domácí jogurt

Domácí jogurt výborné chuti a kvality si můžeme vyrobit za použití jogurtových kultur „Bulgaricus“ prodávaných v našem lahvovém automatu.

http://www.bulgaricus.cz/cz/pro-domacnost.html